Warto wiedzieć
Od zarania wieków ludzie poszukują sposobów na zachowanie urody i młodości. Poglądy na urodę zmieniają się w rozmaitych okresach kultury. W każdym okresie historycznym można znaleźć inny ideał urody charakterystyczny dla danej epoki. Jedno się nie zmienia – chęć pozostania pięknym i młodym.
W starożytnym Egipcie wzorem kobiecości była Nefretete, kobiety wzorując się na niej, malowały oczy czarną kredką, aby kształtem przypominały migdał, brwi malowano ołówkiem z czarnego węgla, usta barwiono ochrą na jaskrawoczerwony kolor. W Egipcie kosmetyka była przejawem wytwornego stylu życia. Zabiegi pielęgnacyjne – kąpanie, masowanie, nacieranie maściami było na porządku dziennym. Znaleziono papirusy ze szczegółowymi zapiskami dotyczącymi przyżądzania maści i kremów, jak również opis kosmetyków zawierających sproszkowany alabaster, który był wykorzystywany do ścierania naskórka i wygładzania cery.
Grecką boginią jest Afrodyta – Grecy poświęcali wiele czasu zabiegom kosmetycznym, kobiety pudrowały ciało, nakładały na noc papki w celu upodobnienia się do ideału piękna.
XIX wiek to okres ogromnego zaprzyjaźnienia się z kosmetyką – polewanie wodą, owijanie się kompresami, kąpiele lecznicze. W tym okresie powstają mydła, pudry, róże, szminki, pachnidła...
Wiek XX to czas pojawienia się pierwszych salonów kosmetycznych m.in. w 1908 r. salon Helen Rubinstein. Od tej pory celem kosmetyki jest zapewnienie naturalnego, młodego wyglądu, dobrego samopoczucia, ochrony przed niszczącym działaniem środowiska i zmianami zachodzącymi pod wpływem wieku.
Ludzie na przestrzeni wieków niewiele się zmienili -
jeśli chodzi o dążenie do zachowania urody i młodości...